Czytam

Zamek z piasku – Magdalena Witkiewicz

image_pdfimage_print

Kiedy mam ochotę zapomnieć o całym świecie, sięgam między innymi po powieści Pani Magdaleny Witkiewicz. Styl pisania tej autorki, jest bliski memu sposobowi odbierania rzeczywistości. Pani Magda pisze lekko o sprawach trudnych.

Książkę “Zamek z piasku”, dostałam na urodziny od naszych przyjaciół. Dość długo czekała na swoją kolej i wreszcie się doczekała.

Już sama okładka zdradza nam, czego możemy się spodziewać. Jest to powieść o miłości, małżeństwie, pragnieniu dziecka, samotności i pożądaniu…właśnie w tej kolejności. Dodałabym, że jest to powieść o tym, co w życiu ważne. Często gonimy za czymś, czego posiadanie w pojedynkę wcale nie przyniesie nam szczęścia. Najważniejszym jest przecież fakt, że możemy się tym szczęściem dzielić.

Główna bohaterka Weronika (bardzo lubię to imię), bardzo pragnie dziecka. Wydaje jej się, że jest gotowa poświęcić wszystko i wszystkich, aby to marzenie się spełniło. Kiedy jest już blisko jego realizacji, dostrzega, że to nie o to w zasadzie jej chodziło. Posiadanie dziecka bez mężczyzny, który miałby być jego ojcem traci swój sens.

Powieść ukazuje różne oblicza miłości, a ja tak bardzo lubię o niej czytać. Miłość jest krucha, jest niczym zamek z piasku – jak to ocenia autorka. Właśnie o ten zamek, trzeba nieustannie dbać, by nie runął i by nikt nie wszedł w niego z butami. Wystarczy bowiem odwrócić głowę, a zaleje go morska fala pozostawiająca po sobie trudne, i słone łzy.

Miłość, zdrada, przebaczenie, odkrywanie prawy o sobie i o tym, że nawet najbardziej udane związki mają trudne chwile. Nic nie jest krystaliczne – wbrew pozorom.

Idealna lektura na jesienny wieczór, warta uwagi i zatrzymania się choć na chwilę.

Ściskam ciepło

Ania

IMG_6805

 

900total visits,3visits today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż zadanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

CommentLuv badge