Czytam

“Cześć, co słychać?” – recenzja powieści Magdaleny Witkiewicz

Powieść “Cześć, co słychać?” dostałam w prezencie urodzinowym. Trochę musiała poczekać na swoją kolej, ponieważ ilości książek jakie ostatnimi czasy kupuję, wymagają ode mnie skrupulatnego planowania, co do czytania ich treści. 

Myśle sobie, że pewnie sięgnęłabym po nią szybciej, gdybym wiedziała, że tak fajnie spędzę przy niej czas. 
Styl Witkiewicz bardzo mi odpowiada. Jest lekki, niewymuszony, żeby nie powiedzieć prosty. Odnajdzie się w nim każda z nas. Postacie tworzone przez autorkę, tak naprawdę istnieją wśród nas samych. Wystarczy się trochę rozejrzeć. 

“Dziś wiem i widzę już nieco więcej. Nauczyłam się patrzeć, ale umiem też przymykać oczy. Ze strachu, że popełnię błąd. Jestem taka, jak inne, to wiem napewno. Matki, żony i kochanki. Kobiety w połowie życia. Mądrzejsze niż dwadzieścia lat temu, ale za to z bagażem doświadczeń. Pełne głęboko skrywanych tajemnic, o które nikt nas nie podejrzewa.”

“Czasem tęsknię za czymś, czego nie potrafię nazwać, uśmiecham się do ludzi, chociaż w sercu mam bałagan. Może coś tracę, zyskując spokój. Bardzo dbam, by nie padły słowa, których nie można wymazać. Nigdy jednak nie przyszło mi do głowy, jak niebezpieczne może być: Cześć, co słychać?”

Zuzanna, bohaterka powieści, jest kobietą w tzw. połowie życia. Ma fajną, kochającą się rodzinę. Opiekuńczego męża, oraz dwie małe córeczki. Nie narzeka na brak pieniędzy, ani nie cierpi z powodu zdrowia. Można by więc rzec, że ma wszystko, co do szczęścia jest potrzebne, a jednak…

Dopada ją zwykła proza życia. Mąż pomimo, że wierny, zapomniał, iż o miłość nawet tę największą – trzeba nieustannie dbać. Zatracił gdzieś wolę walki o swoją kobietę. Telewizor, zamówiona pizza i ciepłe kapcie, to szczyt romantyzmu jaki jest w stanie zaoferować swojej małżonce. 

Zuzanna zbliża się do czterdziestki i…tęskni za porywem serca, za tym, aby kochać szalenie, wzniośle i z motylami w brzuchu. Wspomina czasy, kiedy to kochała po raz pierwszy. Idealizuje miłość z nastoletnich lat, oprawiając ją w ramki idealności. Wydaje jej się, że niewinny powrót do przeszłości nie zagrozi jej małżeństwu, a jednak…

Historia banalna, prosta i taka, jaką zdaje się każdy z nas gdzieś kiedyś już słyszał. Lecz opowiedziana tak, że nie sposób się od niej oderwać. Ileż z nas kobiet, będących w szczęśliwych związkach małżeńskich, nie tęskni czasami za z pozoru nic nieznaczącym komplementem, niezobowiązująca randką czy ekscytującym momentem przygotowań do spotkania z tym jedynym. 

W życiu nie można mieć wszystkiego. My ludzie, często zapominamy o tym, co naprawdę jest ważne. W dobie nieograniczonego kontaktu ze światem, który umożliwia nam internet, tak łatwo zatracić zdroworozsądkowe stąpanie po ziemi.

Życie Zuzanny wymyka się spod kontroli. Rozbudzonych wspomnień, nie sposób ugasić rozsądkiem.

“Cześć, co słychać? Dawno się nie widzieliśmy… Czasem mijam przez przypadek kogoś, kto pachnie Tobą. Odwracam głowę, chcę chwycić za ramię, by zatrzymać chociaż ten zapach przy sobie. Niestety, to nie Ty. Zamykam wtedy oczy i chociaż przez chwilę w moich myślach jesteś przy mnie. Czasem zwykłe codzienne czynności przypominają mi Ciebie. Takie zupełnie niepozorne, takie na które wcześniej wcale nie zwracałam uwagi. Dawno się nie widzieliśmy. “

Powieść “Cześć, co słychać”, poleciłabym kobietom będącym w szczęśliwych związkach, w których jednak coś z biegiem czasu się wypaliło. Czasu nie da się cofnąć, a dużo lepiej uczyć się na błędach innych ludzi, niż na własnych. 

Podsumowując – jak zawsze u Witkiewicz – napisane lekko, o sprawach trudnych. 

Czy polecam? OCZYWIŚCIE!!!

Na moim blogu nie znajdziecie recenzji książki, której bym nie poleciła. Z prostej przyczyny. Szkoda mi czasu na czytanie czegoś, co mnie nie porywa. W związku z tym jak nie porywa, to nie recenzuję – proste. 

Ściskam ciepło i życzę fantastycznej lektury. 

Ania.

1272total visits,2visits today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż zadanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

CommentLuv badge