Czytam

Virginia C. Andrews – “Kwiaty na poddaszu” i “Płatki na wietrze” – recenzja

Co to jest za powieść !!! To pierwsze słowa, które cisną mi się na usta, kiedy pomyślę o tej książce. “Kwiaty na poddaszu” przyniosła mi nasza przyjaciółka Agatka, wraz z drugą częścią historii “Płatki na wietrze”.

Wzięłam książkę do ręki, przeczytałam opis z tyłu i pomyślałam, że to nie dla mnie. Historia smutna i przerażająca, nie byłam przekonana do jej lektury. Kilka razy próbowała oddać Agatce powieść, lecz ona uparła się, że zostawi mi ją tak długo, zanim po nią nie sięgnę. Tak więc “Kwiaty na poddaszu”i “Płatki na wietrze” leżały u mnie blisko rok. 

Podczas pakowania się na tegoroczne wakacje, stanęłam przed półką z książkami i chciałam wybrać kilka pozycji, które zabiorę ze sobą. W ręce wpadły mi Kwiaty…pomyślałam, że spróbuję, a jak wyda mi się nieciekawa, to po prostu przestanę ją czytać. 

“Kwiaty na poddaszu”, to wciągająca opowieść o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości. Szczęśliwą rodzinę Dallangangerów spotyka tragedia. Ojciec ginie w wypadku samochodowym. Matka z czwórką dzieci zostaje bez środków do życia i postanawia wrócić do swojego rodzinnego domu, z którego wiele lat temu uciekła. Bardzo majętni rodzice mieszkający w ogromnej posiadłości wyrzekli się jej po tym, jak zdecydowała się ona zawrzeć związek małżeński z bliskim krewnym. Wspomnianą wyżej czwórkę dzieci, pochodzącą z tego związku, uznali za przeklęte i nazwali “diabelskim nasieniem”. 

Owo diabelskie nasienie zostaje umieszczone na poddaszu, którego nigdy nie opuszcza. Dzieci żyją w ciągłym strachu, a odkrycie, jakiego dokonuje najstarszy brak, stawia rodzeństwo w obliczu nieuniknionej katastrofy. 

Powieść przez cały czas trzyma w napięciu i sprawia, że nie sposób się od niej oderwać. Jest w niej coś magicznego. Dobór słownictwa, prowadzenie historii, płynność akcji wciąga nas do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie przestać czytać. Przyznaję, że mój mąż denerwował się, że wszędzie zabieram ze sobą tę książkę. Przeczytałam ją w dwa dni i byłam na siebie zła, że nie zabrałam z domu drugiego tomu powieści. Kiedy wróciliśmy z wakacji, pierwsze co zrobiłam, to  zaczęłam czytać “Płatki na wietrze”. 

Drugi tom nie zawiódł moich oczekiwać. Czytałam go z równie wielką pasją i zaangażowaniem. Historia jest nieprawdopodobna, jednak napisana w taki sposób, że myślimy, iż mogła wydarzyć się naprawdę.

W “Płatkach na wietrze” czytamy kontynuację historii dzieci, które po śmierci jednego z braci zdecydowało się na ucieszkę z ponurego poddasza domu dziadków. Byli tam więzieni blisko 3,5 roku. Trafiają do domu pewnego doktora, który otacza nad nimi opiekę. Wydaje się, że ich los odmieni się pozytywnie, jednak śladów mrocznej przeszłości nie da rady wymazać z psychiki dzieci. Koszmary nie dają o sobie zapomnieć a wiszące nad bohaterami przekleństwo, wciąż daje znać o sobie. 

Czytając ciągle zastanawiamy się nad psychiką matki. Próbujemy ją rozszyfrować zastanawiając się, jak to możliwe, że zrobiła coś takiego własnym dzieciom. Żądza pieniędzy bierze górę, nad wydawałoby się ciepłą niegdyś osobą. Tak samo myślimy o babce zastanawiając się, jak można czynić takie okrucieństwo i jednocześnie uważać się za osobę Bogobojną. 

Kupiłam już trzecią część historii. Łącznie jest ich pięć. Oczywiście podzielę się opinią o każdej. Dwie pierwsze części są po prostu genialne, spowodowało to ich ekranizację. Koniecznie muszę ją zobaczyć. Ta powieść pozostanie w mej pamięci na zawsze. 

Bywa tak, że przeczytamy jakąś książkę, wiemy, że była fajna, lecz nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć o czym była – przy Kwiatach i Płatkach nie ma szans na takie odczucia. Przeczytajcie tę powieść. Jest niezwykle przejmująca, płynie z niej ogrom mądrości i refleksji. Polecam jak nigdy przedtem niczego nie polecałam. 

Przyjemnej lektury 

Ania

IMG_5391

3645total visits,1visits today

Jeden komentarz

 • Danusia Korulczyk

  Witaj też uwielbiam tą serię. Warto przeczytać inną trylogię powiązaną z pierwszą jej tytuły to
  1)”Pamiętnik Christophera
  Tajemnica Foxworth Hall”
  2) ” Pamiętnik Christophera
  Duchy Dollangangerów”
  3) “Tajemniczy brat”
  Serdecznie polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż zadanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

CommentLuv badge